Specjalistyczne Centrum

Stomatologii TMK

Start

O nas

Aktualności

Nasza filozofia

Zakres usług

Galeria

Kontakt

Dla lekarzy

Stomatologia zachowawcza

Pozostałe usługi

stomatologiczne

Pacjenci pytają, my odpowiadamy:

 • Czy za pomocą abrazji powietrznej można leczyć każdy rodzaj ubytków?

  Jedną z metod, która pozwala na pozbycie się próchnicy bez użycia wiertła, jest abrazja powietrzna, umożliwiająca usunięcie zmian próchnicowych za pomocą sprężonego powietrza, w którym znajdują się drobinki tlenku glinu.

  Leczenie zębów za pomocą techniki abrazji jest praktycznie bezbolesne, ponieważ podczas oczyszczania ubytku nie dochodzi do przegrzania opracowywanych tkanek. Ponadto zabiegowi nie towarzyszą  odgłosy, które są negatywnie odbierane przez pacjentów, zwłaszcza przez osoby cierpiące na dentofobię. Nie ma drgań, wibracji ani specyficznego hałasu wydawanego przez  szybkoobrotowe wiertarki, emitujące tony o wysokich częstotliwościach.

  Jednak ta metoda ma jedno poważne ograniczenie - nie nadaje się do usuwania rozległej próchnicy i jest skuteczna jedynie w przypadku niewielkich, powierzchownych ubytków.

 • Co to jest inlay i onlay? Kiedy stosuje się te wypełnienia?

  Wkłady (inlay) i nakłady (onlay) – to inaczej wypełnienia stosowane w leczeniu  rozległych ubytków w zębach bocznych, czyli przedtrzonowcach i trzonowcach. Inlaye i onlaye umożliwiają dokładną rekonstrukcję kształtu anatomicznego zęba: guzków i bruzd na powierzchni żującej, punktów stycznych między zębami.

  Są wykonywane na podstawie pobranego przez stomatologa wycisku, a następnie osadzane do  odpowiednio przygotowanego ubytku w zębie za pomocą specjalnego  cementu dentystycznego.   Wkłady i nakłady są nie tylko trwałe, estetyczne i odporne na ścieranie, lecz również pozwalają na zachowanie naturalnych funkcji zębów

  Jednak w naszej klinice jesteśmy w stanie wykonać inlay i onlay bez pobierania wycisków dzięki wykorzystaniu systemu Cerec CAD/CAM. System komputerowego projektowania i wykonywania  koron i mostów pozwala uzyskać bardzo dobry efekt estetyczny, a jednocześnie znacznie skraca czas leczenia (wypełnienia są wykonywane podczas jednej wizyty).

 • Jak rozpoznać, że ząb został zaatakowany przez próchnicę?

  Pierwszym objawem próchnicy szkliwa jest tzw. plama próchnicowa. Na tym etapie zmianę można rozpoznać po jej biało-kredowym zabarwieniu. Odbarwienie w miarę postępu choroby staje się coraz wyraźniejsze, a powierzchnia szkliwa coraz bardziej chropowata. Z czasem pokarmy i środki barwiące nadają zmianie próchnicowej ciemniejsze zabarwienie. Wczesną próchnicę można zatrzymać, jeżeli usunie się płytkę bakteryjną i zmieni nawyki dietetyczne.

  Jeżeli jednak proces próchnicowy postępuje nadal, obejmuje swoim zasięgiem zarówno szkliwo, jak i zębinę, która z czasem ulega zmiękczeniu. W takim przypadku ubytek staje się coraz większy, a ząb zaczyna reagować bólem na różne bodźce.

Stomatologia Zachowawcza

Najczęściej stomatologia zachowawcza jest utożsamiana z leczeniem próchnicy – choroby, która ze względu na powszechność występowania została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za jedną z cywilizacyjnych chorób XXI wieku. Jednak współczesna stomatologia zachowawcza nie ogranicza się jedynie do oczyszczania ubytków i zakładania wypełnień. Coraz częściej zadaniem stomatologii zachowawczej jest  utrzymanie zębów w ich naturalnym kształcie i  zachowanie ich fizjologicznych funkcji.

W związku ze stopniem zaawansowania choroby próchnicowej stomatologia zachowawcza dzieli się na trzy ściśle powiązane ze sobą i uzupełniające się działy:

- profilaktykę – w ramach której stomatolog przeprowadza profesjonalne zabiegi higieniczne ograniczające ryzyko powstawania próchnicy i chorób przyzębia,

- kariologię – polegającą na leczeniu próchnicy prostej (nie powikłanej reakcją ze strony miazgi),

- endodoncję – zajmującą się leczeniem stanów zapalnych miazgi, będących najczęściej następstwem nieleczonej próchnicy.

W naszym Centrum przeprowadzamy następujące zabiegi:

 

- bezbolesne leczenie próchnicy w znieczuleniu,

- estetyczne wypełnienia światłoutwardzalne,

- wypełnienia kompozytowe pośrednie typu inlay, onlay i overlay,

- wypełnienia porcelanowe pośrednie typu inlay, onlay i overlay, wykonywane metodą CAD/CAM – Cerec,

- dezynfekcję ubytków próchnicowych ozonem i PAD-em,

- usuwanie próchnicy laserem i piaskarką abrazyjną, zamiast tradycyjnym wiertłem.

Nowoczesne sprzęty oraz materiały, a także rozwój metod diagnostycznych umożliwiły skutecznie i bezbolesne leczenie nawet wyjątkowo trudnych i skomplikowanych przypadków. Stomatolog  potrafi dziś zrekonstruować kształt i kolor zniszczonych zębów, a jednocześnie ograniczyć do minimum doznania bólowe towarzyszące dotąd zabiegom stomatologicznym.

Także w naszej Klinice priorytetem jest zachowanie naturalnych zębów pacjenta. Nasi lekarze - zanim podejmą decyzję o ekstrakcji - starają się za wszelką cenę uratować zęba, stosując w tym celu najnowocześniejsze techniki terapeutyczne oraz diagnostyczne, między innymi metodę CAD/CAM – Cerec.

Copyright © 2015 - All Rights Reserved

stan przed leczeniem

stan po leczeniu