Specjalistyczne Centrum

Stomatologii TMK

Start

O nas

Aktualności

Nasza filozofia

Zakres usług

Galeria

Kontakt

Dla lekarzy

Stomatologia dziecięca

Pozostałe usługi

stomatologiczne

Pacjenci pytają, my odpowiadamy:

Stomatologia dziecięca

Wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym może być źródłem dużego stresu – nie tylko dla malucha, lecz również    dla jego rodziców oraz całego personelu medycznego.

W naszym Centrum Stomatologii dążymy do tego, aby od pierwszej chwili nawiązać  dobry kontakt z małym pacjentem

i zapewnić mu jak największy komfort psychiczny. Dlatego   zanim rozpoczniemy leczenie, zapraszamy dzieci i rodziców      na wizytę adaptacyjną.

 

Pierwsze odwiedziny w naszej klinice umożliwiają dziecku zapoznanie się z personelem medycznym oraz z nowym otoczeniem. W trakcie spotkania lekarz, często w formie    zabawy, oswaja małego pacjenta z urządzeniami stomatologicznymi i demonstruje zasady ich działania.                 Po każdej wizycie dzieci otrzymują naklejkę "Dzielny pacjent", zachęcającą do ponownych odwiedzin.

 

 

Podczas wizyty adaptacyjnej wyjaśniamy też rodzicom:

 • jak prawidłowo dbać o uzębienie dzieci,
 • w jaki sposób walczyć z niewłaściwymi nawykami (ssanie smoczka lub kciuka, obgryzanie paznokci itp.),
 • jak rozmawiać z dzieckiem o  czekającym go leczeniu,
 • jak radzić sobie z przejawami dziecięcej dentofobii.

 

Omawiamy również wpływ nieprawidłowej diety na rozwój próchnicy i zachęcamy do przeprowadzenia profilaktycznych zabiegów, takich jak lakowanie i lakierowanie zębów.

Dbając o uśmiech Twojego dziecka zapewniamy:

 

 • wizyty adaptacyjne przygotowujące dziecko do dalszego leczenia
 • instruktaż higieniczny dla rodziców umożliwiający skuteczną pielęgnację zębów dzieci
 • bezbolesne leczenie zębów mlecznych w znieczuleniu
 • leczenie próchnicy zębów wspomagane ozonem
 • fluoryzację zębów preparatami o wysokim stężeniu fluoru
 • lakowanie bruzd i zagłębień

Co warto wiedzieć o próchnicy u dzieci

 

Zęby mleczne są słabiej zmineralizowane od zębów stałych, dlatego są bardziej narażone na rozwój próchnicy. Bakterie szybko docierają do miazgi, która wypełnia komorę zęba oraz kanały korzeniowe, a następnie powodują jej stan zapalny. Nieleczona infekcja z czasem atakuje tkanki okołowierzchołkowe i nierzadko doprowadza do powstania groźnych w skutkach stanów zapalnych: ropni lub torbieli. Należy podkreślić, iż zmiany te mają fatalny wpływ na zawiązek zęba stałego, gdyż mogą zaburzyć mineralizację szkliwa oraz zdeformować kształt przyszłego zęba.

 

Charakterystyczną cechą próchnicy dziecięcej jest bardzo szybkie tempo rozwoju choroby. Początkowo niewielka zmiana na szkliwie może po upływie zaledwie kilku miesięcy zmienić się w głęboki, zbliżający się do miazgi ubytek.

 

 

1. Nigdy nie strasz dziecka dentystą!!! Przede wszystkim ucz                 i wychowuj, tłumacząc dziecku, jak wielkim dobrodziejstwem są zdrowe, ładne ząbki.

2. Zachęcaj dziecko do dbałości o higienę jamy ustnej. Rób to adekwatnie do jego wieku oraz możliwości percepcyjnych. Najlepszą metodą jest zabawa w „dentystę”, która oswoi dziecko ze stosowanymi w gabinecie narzędziami, a jednocześnie pozwoli Ci przemycić informacje dotyczące właściwej higieny jamy ustnej.

3. Przed wizytą u stomatologa przygotuj do niej emocjonalnie małego pacjenta. Nie ukrywaj przed nim prawdziwego powodu spotkania ze stomatologiem. Odwołaj się do konieczności dbania o zdrowie, opowiedz o szkodach, jakie wyrządzają bakterie.

4. Nie obwiniaj malucha za zły stan zdrowia jego zębów! Przecież to Ty - jako opiekun dziecka -  decydujesz o jego diecie   i nawykach higienicznych.

5. Chwal dziecko za odpowiednią postawę, za wytrwałość i odwagę. Nie karć i nie zawstydzaj malucha, który nie potrafi ukryć lęku. W ten sposób wyzwolisz w nim jedynie mechanizm dentofobii  i ostatecznie zniechęcisz do dalszych wizyt                      u stomatologa.

6. Bądź cierpliwy - dziecko nie zawsze od razu usiądzie na fotelu stomatologicznym. Może minąć trochę czasu, zanim zaufa dentyście i podda się leczeniu. Kompetentny stomatolog dziecięcy nie będzie takiego dziecka poganiał.  Aby go uspokoić   i ośmielić, sam zajmij miejsce na fotelu i weź malucha na kolana.

7. Bądź przewidujący i odwiedź dentystę, zanim pojawią się problemy z zębami. Jeżeli dziecko trafi do gabinetu z silnym bólem,  wizyta może być dla niego traumą.

8. Jeżeli dziecko czeka bolesny zabieg, uzgodnij z lekarzem dostępne formy znieczulenia. Współczesna stomatologia dysponuje wieloma metodami, które umożliwiają bezbolesne       i bezstresowe leczenie.

Oferujemy również pomoc w stanach nagłych, kiedy doszło do wybicia lub złamania zęba i wykonujemy specjalne szyny ochronne, chroniące zęby dziecka przed urazami mechanicznymi.

Ze względu na większą podatność na próchnicę i szybszy przebieg choroby małe dzieci powinny znacznie częściej odwiedzać dentystę, niż dorośli pacjenci. Wskazana jest wizyta co 3-4 miesiące.

 

Do rozwoju próchnicy u dzieci w dużym stopniu przyczynia się niewłaściwa dieta, obfitująca w cukry i węglowodany. Dzieci, które spożywają znaczne ilości słodkich przekąsek oraz napojów słodzących są znacznie bardziej narażone na zachorowanie niż dzieci, które nie jedzą dużo słodyczy. Tzw. próchnica butelkowa  występuje częściej u tych maluchów, którym opiekunowie pozwalają na spożywanie słodkich napojów w nocy. W efekcie nawet nie do końca wyrżnięte ząbki niemowlaków są narażone na szkodliwy wpływ bakterii i bywa, że kiedy wyrosną, nadają się jedynie do ekstrakcji.

 

 

 • Kiedy należy iść po raz pierwszy  z dzieckiem do dentysty?

  Zdaniem stomatologów, najlepiej zrobić to wtedy, kiedy pojawią się pierwsze mleczne ząbki, czyli około 6. miesiąca życia dziecka. Podczas wizyty stomatolog nie tylko fachowo oceni stan uzębienia malucha, lecz również przekaże praktyczne wskazówki dotyczące higieny jamy ustnej. Ponieważ zęby mleczne są bardziej podatne na próchnice, wizyty kontrolne powinny się odbywać co 3-4 miesiące.

 • Czy zęby mleczne warto leczyć?

  Oczywiście, że tak. O zęby mleczne dziecka należy dbać równie troskliwie, co o zęby stałe. Przede wszystkim dlatego, iż mleczaki pełnią ważną rolę w rozwoju prawidłowego zgryzu - utrzymują miejsce dla swoich "następców", czyli zębów stałych. Konsekwencją przedwczesnego usunięcia zębów mlecznych są takie nieprawidłowości, jak stłoczenia, nieprawidłowe ustawienie zębów lub zatrzymanie zęba w kości.

  Ponadto utrata kilku zębów mlecznych w istotny sposób upośledza funkcję żucia i powoduje problemy z prawidłowym gryzieniem i rozdrabnianiem pokarmów. Może również doprowadzić do  zaburzeń wymowy (nieprawidłowej artykulacji zgłosek, seplenienia), a w skrajnych przypadkach   skutkować  nieprawidłowym rozwojem kości i mięśni twarzy dziecka.

 • Jak rozpoznać próchnicę u małego dziecka?

  Pierwszym sygnałem, że z ząbkami dziecka dzieje się coś niedobrego, są wszelkiego rodzaju przebarwienia szkliwa. Na powierzchni zęba pojawiają się specyficzne białe plamy (tzw. plamy próchnicowe), szkliwo staje się matowe i chropowate.  Białe plamki szybko przybierają kolor jasnożółty, brązowy lub czarny i rozprzestrzeniają się od okolicy przydziąsłowej do krawędzi zębów. Warto w tym miejscu dodać, że wczesna próchnica jest często mylona przez rodziców z osadem nazębnym lub niedorozwojem szkliwa.

 • W jakim celu wykonuje się zabieg fluoryzacji i na czym on polega?

  Fluoryzacja, zwana również lakierowaniem, polega na pokryciu zębów cienką warstwą preparatu zawierającego związek fluoru o silnym stężeniu. Lakier szybko twardnieje i tworzy na zębach cieniutką błonkę ochronną, która przez kilka – kilkanaście godzin od momentu zakończenia zabiegu uwalnia małe ilości fluoru. Lakierowanie może być stosowane zarówno na zębach mlecznych, jak i na zębach stałych.

  Wskazaniem do do fluoryzacji jest wysokie ryzyko próchnicy u dzieci powyżej 6 roku życia, złe nawyki dietetyczne, noszenie aparatów ortodontycznych, obnażenie szyjek zębowych oraz  próchnica początkowa.

 • Dlaczego pierwsze zęby stałe „szóstki” psują się tak szybko po wyrżnięciu?

  Ponieważ przez pewien czas po przebiciu się przez dziąsło pierwszy ząb trzonowy stały znajduje się poniżej płaszczyzny zgryzu, jest „ukryty” za piątką mleczną, co utrudnia jego właściwe oczyszczenie. Gromadzące się w tej okolicy resztki pokarmowe przyspieszają rozwój próchnicy oraz często powodują stan zapalny dziąsła.

Czy wiesz, że...

 

Bakterie próchnicowe są rozsiewane z krwią po całym organizmie dziecka i mogą zaatakować wiele ważnych narządów wewnętrznych? Nieleczona próchnica jest szczególnie niebezpieczna w przypadku dzieci z wadą nerek lub serca.

Kilka rad dla Rodziców:

Pomoc w stanach nagłych – złamania i wybicia zębów

Dziecko, które doznało urazu zęba, musi zostać jak najszybciej zdiagnozowane przez stomatologa, ponieważ w pozornie nieuszkodzonym zębie może dojść do martwicy miazgi lub zaniku tkanek zębowych. Zmiana zabarwienia, zwiększona ruchomość lub bolesność zęba jest sygnałem, iż należy natychmiast zgłosić się z dzieckiem na  kontrolę kliniczną i radiologiczną.

Copyright © 2015 - All Rights Reserved

Zasady postępowania przy urazach zębów

 

- Jeśli dojdzie do złamania korony zęba, warto odszukać odłamany fragment, ponieważ bardzo często możliwe jest jego przyklejenie. Do czasu wizyty w gabinecie dentystycznym złamany fragment należy przechowywać w wodzie.

- w przypadku całkowitego wybicia zęba należy go odszukać i umieścić w przedsionku jamy ustnej (pomiędzy zębami a policzkiem). Ząb można również włożyć do pojemnika z wodą lub zimnym mlekiem.

 

Ważne! Im szybciej zjawimy się z dzieckiem u dentysty, tym szanse na uratowanie zęba stają się większe. Szybko przeprowadzone działania w ramach pierwszej pomocy umożliwiają skuteczną reimplantację wybitego zęba.