Specjalistyczne Centrum

Stomatologii TMK

Start

O nas

Aktualności

Nasza filozofia

Zakres usług

Galeria

Kontakt

Dla lekarzy

Pozostałe usługi

stomatologiczne

Profilaktyka onkologiczna

Profilaktyka onkologiczna

Wiedza Polaków na temat raka jamy ustnej stoi na bardzo niskim poziomie. Przeciętny mieszkaniec naszego kraju jest przekonany, iż rak jamy ustnej atakuje przede wszystkim nałogowych palaczy oraz osoby nadużywające alkoholu. Tymczasem patologiczne zmiany w obrębie warg, podniebienia oraz języka (zwane fachowo przez lekarzy dysplazjami) coraz częściej są diagnozowane u osób nie należących do grupy podwyższonego ryzyka.

Brak wiedzy na temat nowotworów jamy ustnej, bagatelizowanie niepokojących objawów, zbyt późno podjęte leczenie powodują, że mamy jeden z najwyższych wskaźników umieralności w Europie - co roku na nowotwór wargi, jamy ustnej i gardła umiera w naszym kraju ponad 3600 osób.

Bezwzględnie skonsultuj z lekarzem dentystą

wszelkie zgrubienia w obrębie policzków, warg  lub na wyrostku zębodołowym,

 

zmianę czucia w obrębie jamy ustnej, np. drętwienie, uczucie pieczenia lub mrowienia, silnego zimna lub gorąca,

 

pojedynczą zmianę lub krwawiącą rankę w obrębie warg, języka, dziąseł lub na wewnętrznej stronie policzków utrzymującą się dłużej niż 3 tygodnie,

 

ograniczenie ruchomości języka, ból i rozchwianie zębów, obrzęk żuchwy lub szczęki,

 

uczucie dławienia, przeszkody w gardle bez znanej przyczyny, szczękościsk, problemy z żuciem i połykaniem pokarmów,

 

bóle języka, dziwne bóle ucha, inne niewyjaśnione bóle w obrębie jamy ustnej,

 

powiększenie węzłów chłonnych szyi, zwłaszcza gdy towarzyszy im stwardnienie i przyrośnięcie do podłoża (przy czym powiększone węzły mogą być zupełnie niebolesne),

 

utratę wagi ciała bez wyraźnego powodu, stałe uczucie zmęczenia oraz osłabienia.

Rola lekarza dentysty w profilaktyce onkologicznej

Zadaniem stomatologa jest diagnoza i leczenie nie tylko chorych zębów, lecz całej jamy ustnej. W wielu przypadkach to właśnie lekarz dentysta jako pierwszy dostrzega objawy, które mogą sugerować rozwój wielu groźnych chorób ogólnoustrojowych,   w tym również choroby nowotworowej.

Dlatego w naszej Klinice wykraczamy poza standardowe procedury obowiązujące w gabinecie stomatologicznym. Dzięki specjalistycznej aparaturze i doświadczeniu lekarzy możemy zaproponować skuteczną diagnostykę i profilaktykę nowotworów jamy ustnej. W jej ramach:

Czy wiesz, że...

Do czynników, które mogą się przyczynić do rozwoju choroby nowotworowej jamy ustnej, zaliczamy również przewlekłe stany zapalne, spowodowane np. źle dopasowaną protezą lub stałym drażnieniem języka ostrymi krawędziami zębów.

Przeglądy jamy ustnej - wykonywane minimum co 6 miesięcy - umożliwiają wczesne wykrycie raka i skuteczną walkę z chorobą.

Edukujemy: informujemy o zagrożeniach związanych z patologicznymi zmianami w obrębie jamy ustnej oraz wyjaśniamy, jak istotne jest dbanie o higienę jamy ustnej i jakie zachowania potęgują ryzyko choroby.

 

Diagnozujemy: przeprowadzamy badania przesiewowe obejmujące szczegółowy wywiad medyczny, badanie zewnątrz- oraz wewnątrzustne, a także - jeżeli zachodzi taka potrzeba - badanie urządzeniem Oralitest. W trakcie badania oceniamy nie tylko stan zębów i dziąseł pacjenta, lecz również kontrolujemy całą jamę ustną: wewnętrzne części policzków, podniebienie, gardło, a przede wszystkim - wargi, język i błonę śluzową.

Na badania przesiewowe zapraszamy zwłaszcza:

 

• osoby, które ukończyły 40. rok życia,

• nałogowych palaczy,

• osoby nadużywające alkoholu,

• miłośników ostrych przypraw,

• pacjentów prowadzących niezdrowy tryb życia,

• osoby narażone na kontakt z wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV16 )

• pacjentów obciążonych  przypadkami nowotworów w rodzinie.

Zapobiegamy: szczególną opieką obejmujemy pacjentów zaliczanych do tzw. grupy wyższego ryzyka. Osoby te zapraszamy na częstsze wizyty kontrolne i systematyczne monitorujemy stan ich jamy ustnej. Uczulamy również na niepokojące objawy, które mogą sugerować rozwój choroby nowotworowej i promujemy zachowania prozdrowotne.

Zmiany, których nie wolno lekceważyć

 

Niektóre nieleczone zmiany patologiczne śluzówki z czasem wykazują skłonność do zezłośliwienia. Przykładem dysplazji, która w wielu przypadkach przekształca się w nowotwór, jest leukoplakia, zwana również rogowaceniem białym. Zmiana występuje najczęściej na wargach, wewnętrznej stronie policzków, w kącikach ust i na języku. Początkowo ma postać białych plam wyraźnie odcinających się od zdrowej błony śluzowej, z czasem tworzą się czerwone rozpadliny i nadżerki, a na ich obwodzie powstaje odczyn zapalny. Najczęściej zmiana jest niebolesna, choć niektórzy pacjenci sygnalizują wyczuwalną sztywność i chropowatość nabłonka.

Leukoplakia jest ściśle związana z nikotynizmem – w zdecydowanej większości przypadków pojawia się u nałogowych palaczy tytoniu. Do jej powstania mogą się również przyczynić drażniące czynniki chemiczne (takie jak alkohol, kawa, i ostre, piekące przyprawy), a także – długotrwałe przewlekłe urazy, wywołane np. przez nieprawidłowe wypełnienia, ostre brzegi zębów, wadliwie dopasowane protezy.

Skłonność leukoplakii do zezłośliwienia występuje w około 10-12% przypadków. Ryzyko rozwoju raka wiąże się z wiekiem pacjenta, nawykiem palenia, przewlekłymi urazami i stanami zapalnymi.

 

Kolejnym przykładem dysplazji, która powinna wzbudzić naszą czujność, jest erytroplakia. Najczęściej ma postać pojedynczych, jasno- lub ciemnoczerwonych, żywo zabarwionych plam o owalnym lub okrągłym kształcie i błyszczącej, gładkiej lub ziarnistej powierzchni. W większości przypadków także i to choroba ta nie daje dolegliwości bólowych, dlatego jest przez pacjentów często lekceważona. Warto jednak wiedzieć, że erytroplakia jest zdecydowanie bardziej groźna od leukoplakii - na jej podłożu rozwija się około 40% zmian nowotworowych.

Ryzyko zachorowania na nowotwór jamy ustnej rośnie też w przypadku osób, u których zdiagnozowano liszaj płaski Wilsona. Zmiana ta - z reguły zlokalizowana na wewnętrznej stronie policzków, rzadziej na języku, wargach i dziąsłach  - ma postać białych, charakterystycznych wykwitów, pokrytych symetrycznymi prążkami (choć niekiedy może też występować w postaci grudek lub pęcherzy). Także kolor wykwitów może być różny - od białego po czerwony, różowy, fioletowy lub siny. Liszaj płaski Wilsona jest schorzeniem przewlekłym, diagnozowanym najczęściej u osób między 30 a 60 rokiem życia.

Ważne!

 

Każdą zmianę w obrębie jamy ustnej, która nie reaguje na leczenie i utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie, należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem dentystą!

 

Kompleksowa diagnostyka w kierunku nowotworów jamy ustnej umożliwia odpowiednio wczesne podjęcie leczenia i skuteczną walkę z chorobą nowotworową. Dlatego zapraszamy wszystkich pacjentów na badania przesiewowe urządzeniem Oralitest.

 

Badanie dodatkowe

 

Uzupełnieniem badania klinicznego jest w naszej klinice diagnostyka rentgenowska trójwymiarowa CBCT, badania laboratoryjne oraz badanie urządzeniem Oralitest. Urządzenie to pozwala lekarzowi na szybką ocenę stanu błony śluzowej jamy ustnej pacjenta. W przypadku wykrycia niepokojących  objawów pacjent jest kierowany na dodatkowe badania lub na konsultacje onkologiczne.

 

 

Copyright © 2015 - All Rights Reserved