Specjalistyczne Centrum

Stomatologii TMK

Start

O nas

Aktualności

Nasza filozofia

Zakres usług

Galeria

Kontakt

Dla lekarzy

Pozostałe usługi

stomatologiczne

Ortodoncja

Ortodoncja

Wady zgryzu –  czyli zaburzenia w budowie i czynnościach narządu żucia - powodują przedwczesne zużycie zębów, nasiloną próchnicę, choroby dziąseł i przyzębia, rozchwianie zębów. Nieleczone  - prowadzą do trwałej dysfunkcji mięśni żucia oraz zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego. Wpływają również negatywnie na estetykę wyglądu, utrudniają prawidłową artykulację głosek oraz są przyczyną problemów z żuciem, gryzieniem i trawieniem.

Na szczęście, nieprawidłowe ustawienie zębów można dziś skutecznie skorygować za pomocą indywidualnie dobranych aparatów ortodontycznych, które – poprzez wywieranie nacisku na niektóre zęby - powodują ich powolne przemieszczanie w obrębie kości. Z czasem ząb zajmuje          w szczęce lub w żuchwie prawidłową pozycję względem sąsiednich oraz przeciwstawnych zębów.

Aparat ortodontyczny umożliwia przywrócenie właściwego, fizjologicznego zwarcia między szczęką a żuchwą oraz wyrównuje i właściwie ustawia zęby w łuku zębowym.

 

Co warto wiedzieć o wadach zgryzu?

Najogólniej wady zgryzu można podzielić na trzy grupy. Są to:

 wady zębowe -  mamy z nimi do czynienia wówczas, gdy zęby mają prawidłowy kształt, jednak zajmują nieprawidłową pozycję w łuku zębowym. Rosną poza łukiem, zachodzą na siebie, są stłoczone lub dzielą je szerokie szpary. Do wad zębowych zaliczamy również przypadki, w których zęby są obrócone, przemieszane, zatrzymane w kości, zbyt długie lub zbyt krótkie.

wady zgryzu - ten typ wady dotyczy łuków zębowych. Łuki mają nietypowy kształt lub nie pasują do siebie wielkością - np. łuk zębowy górny lub/i dolny jest zbyt wąski, co powoduje stłoczenie zębów. W konsekwencji nieprawidłowego rozwoju łuków zęby górne nie kontaktują się prawidłowo z dolnymi.

wady szczękowo-twarzowe (inaczej szkieletowe lub gnatyczne) - w tym przypadku problem dotyczy nieprawidłowej wielkości, położenia lub wzajemnego stosunku szczęki górnej i dolnej. Na przykład szczęka lub żuchwa jest za duża lub za mała, żuchwa jest przesunięta        w bok, szczęka jest wysunięta do przodu, a żuchwa do tyłu. Wady szczękowo-twarzowe wpływają niekorzystnie na proporcje twarzy, mogą zaburzać czynność żucia, połykania oraz mowę. Przyczyniają się też do rozwoju próchnicy                 i chorób przyzębia, a także prowadzą do dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych.

Aparaty ortodontyczne

Nieprawidłowe ustawienie zębów leczy się za pomocą specjalnych aparatów. Są to:

 

Aparaty ruchome - zwane również wyjmowanymi -  stosowane najczęściej w leczeniu dzieci oraz nastolatków.  Nie tylko poprawiają ustawienie zębów, lecz również wpływają na rozwój całego układu kostnego. Składają się        z plastikowej (lub akrylowej) płytki oraz elementów wykonanych z drutu (pętli, śrub, klamer). Elementy te mocują aparat do zębów i są odpowiedzialne za korektę zgryzu. Należy je zakładać na noc oraz nosić codziennie przez kilka godzin. Ich efekt terapeutyczny jest uzależniony                         od systematyczności i zdyscyplinowania pacjenta.

 

Aparaty stałe -   nadają się do leczenia wad zgryzu i wad zębowych zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Są złożone           z  pierścieni, zamków oraz łuków, mocowanych na stałe          na zębach. Dają lekarzowi możliwość precyzyjnego działania na każdy ząb, w ściśle określonym kierunku i ze ściśle określoną siłą.

W leczeniu zaburzeń narządu żucia stosuje się także szyny zgryzowe, fizykoterapię i ćwiczenia mięśni narządu żucia wykonywane przez pacjenta w domu i w gabinecie stomatologicznym pod kierunkiem lekarza. Celem ćwiczeń jest przywrócenie prawidłowego modelu ruchomości żuchwy, a przez to prawidłowego obciążenia w stawach skroniowo-żuchwowych. Wskazaniem do tego typu leczenia są: dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych, zaciskanie i zgrzytanie zębami, szczękościsk.

 

Na czym polega leczenie ortodontyczne za pomocą mikroimplantów?

Mikroimplanty, zwane również mini śrubami lub mini implantami, pozwalają na znacznie skrócenie czasu leczenia, a przy tym umożliwiają wykonanie korekt zgryzu bez konieczności zakładania aparatu stałego na wszystkie zęby.

Mikroimplanty ortodontyczne umieszcza się, podobnie jak konwencjonalne implanty, w starannie wybranym miejscu     w kości żuchwy lub szczęki. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, trwa krótko i jest bezbolesny.  Mini śruby są na tyle małe, że nie powodują uszkodzeń kości             i mogą być łatwo usunięte po spełnieniu swojego zadania. Mikroimplant ma zaledwie 6–12 mm długości, a jego średnica wynosi 1,2–1,6 mm.

Mikroimplant nie ulega przemieszczeniom pod wpływem sił ortodontycznych i tkwi stabilnie w kości, posiada więc tzw.  zakotwienie absolutne. Mówiąc obrazowo, działa                       w identyczny sposób, co samochodowa wyciągarka -  ciągnie ząb w wybranym kierunku, sam tkwiąc nieruchomo w jednym miejscu.  Mało tego, pozwala na zastosowanie sił działających w różnych kierunkach, co pozwala na jednoczesne skorygowanie ustawienia całej grupy zębów.

Po zakończeniu leczenia ortodontycznego mini śruby są usuwane, a kość ulega szybkiemu wygojeniu.

 

Czy wiesz, że...

 

Leczenie ortodontyczne u dojrzałych pacjentów może również działać odmładzająco? Tzw. ortolifting poprawia estetykę twarzy i odmładza uśmiech. Dzięki poszerzeniu łuku zębowego i korekcji zgryzu pacjenci mają bardziej symetryczną twarz i zęby oraz mniej zmarszczek wokół ust        i na policzkach.

 

Pacjenci pytają, my odpowiadamy:

Copyright © 2015 - All Rights Reserved