Specjalistyczne Centrum

Stomatologii TMK

Start

O nas

Aktualności

Nasza filozofia

Zakres usług

Galeria

Kontakt

Dla lekarzy

Pozostałe usługi

stomatologiczne

Implantologia

Implantologia

Implantologia – obok endodoncji - stanowi dziś najbardziej dynamicznie rozwijającą się dziedzinę stomatologii. Implantolog zajmuje się uzupełnianiem braków zębowych i obecnie może pomóc nawet tym pacjentom, którzy jeszcze kilkanaście lat temu nie kwalifikowali się do dalszego leczenia. Dzięki innowacyjnym materiałom oraz narzędziom jest dziś możliwe nie tylko odtworzenie pojedynczego zęba, lecz również rekonstrukcja pełnego uzębienia w przypadku osób całkowicie bezzębnych.

Implant nie tylko zapewnia estetyczny wygląd, nie tylko przywraca swobodę mówienia oraz piękny uśmiech, lecz również odtwarza fizjologiczną funkcjonalność naturalnego uzębienia. Umożliwia przenoszenie siły żucia na kości szczęki lub żuchwy i w ten sposób hamuje proces resorpcji (czyli powolnego wchłaniania składników mineralnych kości, z czasem prowadzące do jej zaniku).

 

Jak zbudowany jest implant zębowy?

Implanty stomatologiczne  wyglądem przypominają niewielką śrubkę o kształcie mniej lub bardziej zbliżonym do kształtu korzenia zębowego. Są najczęściej wykonane z tytanu, materiału, który nie powoduje reakcji alergicznej i nie jest traktowany przez organizm jak ciało obce.

Obecnie w implantologii stosuje się wszczepy jednoczęściowe oraz dwuczęściowe.

Implant jednoczęściowy - składa się ze śruby, która po wprowadzeniu w kość szczęk wystaje ponad linię dziąsła. Bezpośrednio na wystającą część stomatolog nakłada koronę lub inne uzupełnienie protetyczne.

Natomiast implant dwuczęściowy zbudowany jest z części śródkostnej (tzw. implantu właściwego), przykręcanego do śrubki łącznika (zwanego też wspornikiem) oraz mocowanej do łącznika korony.

Przebieg leczenia implantologicznego

Etap chirurgiczny

Zabieg wszczepiania implantów jest wykonywany

w znieczuleniu miejscowym (rzadziej – ogólnym), tak więc pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych.

Po nacięciu dziąsła implantolog wykonuje otwór w kości,

a następnie wkręca do otworu tytanową śrubę.

W niektórych przypadkach implant może zostać wprowadzony bezpośrednio po ekstrakcji zęba w miejsce po usuniętym korzeniu. Zastosowanie tej metody znacznie skraca czas leczenia i korzystnie wpływa na zachowanie tkanki kostnej wokół implantu. Etap chirurgiczny kończy zszycie dziąsła.

Zamocowanie stałej korony zęba jest możliwe dopiero

po 3-4 miesiącach. W tym czasie zachodzi proces osteointegracji, czyli łączenia się kości z implantem.

Po pewnym czasie implant staje się substytutem korzenia zęba, na którym można zamocować nową koronę.

 

Etap protetyczny

Ten etap leczenia przebiega u różnych pacjentów w różny sposób, jako że wybór rozwiązania protetycznego zależy od liczby brakujących zębów. Z reguły postępowanie protetyczne obejmuje dwie lub trzy wizyty. Podczas pierwszej stomatolog pobiera wycisk i razem z pacjentem ustala kolor przyszłej korony zęba. Wizytę kończy wykonanie korony tymczasowej, która zapewnia pacjentowi estetyczny wygląd do momentu założenia gotowej pracy protetycznej. Natomiast wycisk wraz z informacją o odcieniu korony zostaje wysłany do pracowni protetycznej.

Prace laboratoryjne trwają zwykle od kilku do kilkunastu dni (w zależności od liczby koron). W tym czasie zostaje przygotowana praca protetyczna, którą  może być pojedyncza korona, most protetyczny, proteza częściowa lub proteza całkowita – overdenture.

Ostatnia wizyta stanowi zwieńczenie długotrwałego procesu leczenia. Po przymiarce i sprawdzeniu stabilności połączenia łącznika z implantem lekarz mocuje uzupełnienie protetyczne w ustach pacjenta za pomocą specjalnego cementu dentystycznego.

 

Rola badań radiologicznych w  planowaniu leczenia implantologicznego

O powodzeniu leczenia implantologicznego decyduje skrupulatna analiza warunków anatomicznych. Dlatego tak istotną rolę w implantologii odgrywają badania radiologiczne oraz tomograficzne. Techniki obrazowe

nie tylko ułatwiają stomatologom planowanie leczenia, lecz również pozwalają na monitorowanie zmian zachodzących w kości po wprowadzeniu wszczepu. Dlatego też podczas leczenia implantologicznego pacjent musi przynajmniej kilkukrotnie wykonać zdjęcie radiologiczne.

 

Pacjenci pytają, my odpowiadamy:

Copyright © 2015 - All Rights Reserved