Specjalistyczne Centrum

Stomatologii TMK

Start

O nas

Aktualności

Nasza filozofia

Zakres usług

Galeria

Kontakt

Dla lekarzy

Pozostałe usługi

stomatologiczne

Chirurgia

Chirurgia stomatologiczna

W naszej Klinice  w ramach chirurgii stomatologicznej przeprowadzamy zabiegi, które pozwalają na uratowanie zęba  w przypadku niewłaściwie przeprowadzonego leczenia kanałowego, a także w przypadku urazów mechanicznych (złamania, zwichnięcia bądź wybicia zęba).

Wykonujemy również zabiegi umożliwiające skuteczne wszczepianie implantów, a także leczenie zaawansowanych chorób przyzębia.

Każdy zabieg poprzedzamy wnikliwą diagnostyką i – jeżeli jest to konieczne – kierujemy pacjenta na badania dodatkowe. Podczas zabiegów stosujemy nowoczesne środki znieczulające zapewniające bezbolesny przebieg leczenia.

Dysponujemy urządzeniem do znieczulenia dokostnego (Quicksleeper.) Dzięki nim możemy zminimalizować nieprzyjemne doznania związane z podawaniem środka znieczulającego.

Większość pacjentów kojarzy tę dziedzinę dentystyki wyłącznie ze skomplikowanymi ekstrakcjami, np. usuwaniem nieprawidłowo położonych ósemek lub dłutowaniem zębów zatrzymanych. Tymczasem chirurgia stomatologiczna zajmuje się operacyjnym leczeniem schorzeń jamy ustnej i okolic przyległych, a zakres wykonywanych w jej ramach zabiegów jest bardzo szeroki.

 

Do zabiegów chirurgicznych przeprowadzanych w gabinecie stomatologicznym zaliczamy:

 

- sterowaną regenerację tkanek miękkich i kości

- podniesienie dna zatoki szczękowej

- pokrywanie recesji korzeniowych

- przeszczepy dziąsła

-  podcinanie wędzidełek warg oraz języka

- nacięcie ropnia,  wycięcie małej zmiany błony śluzowej jamy

   ustnej

- wszczepianie implantów

 

Przeprowadzamy:

• bezbolesne ekstrakcje zębów (w tym zębów mądrości),

• usuwanie zębów zatrzymanych,

• augmentację kości,

• chirurgię endodontyczną: hemisekcję, radisekcję, resekcję wierzchołka korzenia,

• plastykę połączenia ustno-zatokowego,

• podcinanie wędzidełek.

Co warto wiedzieć o zębach mądrości

Ból z tyłu szczęki, uporczywe nawracające bóle głowy lub ucha, spuchnięty policzek,  nieświeży oddech, dziwny posmak w ustach, szczękościsk, zaczerwienione bądź krwawiące dziąsło, utrzymujący się przez dłuższy czas stan podgorączkowy – te objawy mogą sugerować problemy       z zatrzymaną ósemką i wymagają jak najszybszej konsultacji z lekarzem dentystą.

 

Leczenie zachowawcze zębów mądrości często okazuje się nieskuteczne lub wręcz bezcelowe. Zęby te są bardziej niż inne podatne na próchnicę i często się zdarza, iż ubytek pojawia się w ósemce wyrżniętej zaledwie częściowo.

 

Obecnie specjaliści zalecają usuwanie ósemek pomiędzy 14 a 22 rokiem życia, nawet jeżeli nie powodują one żadnych dolegliwości. Zabieg chirurgiczny jest wtedy technicznie łatwiejszy, a pacjenci znacznie szybciej powracają do zdrowia. Natomiast wraz z wiekiem rośnie ryzyko powikłań, a proces gojenia jest znacznie wolniejszy.

 

Ekstrakcja zębów mądrości jest absolutnie konieczna, jeżeli są one zatrzymane i nieprawidłowo ułożone. W tej sytuacji stwarzają ryzyko powikłań w postaci uszkodzenia sąsiednich zębów lub stłoczenia zębów w odcinku przednim.

Pacjenci pytają, my odpowiadamy:

 • Jak radzić sobie z dolegliwościami po usunięciu zęba?

  Aby jak najszybciej pozbyć się dolegliwości bólowych, które mogą się pojawić po ekstrakcji zęba, należy zażyć środek przeciwbólowy, stosować zimne kompresy na policzek, unikać palenia papierosów przez co najmniej kilka godzin po zabiegu, na kilka dni wprowadzić do diety pokarmy o delikatnej konsystencji. Absolutnie nie wolno usuwać skrzepu, ponieważ może dojść do powstania suchego zębodołu.

 • Jakie powikłania mogą  wystąpić po zabiegu ekstrakcji?

  Niekiedy po ekstrakcji mogą się pojawić różne dolegliwości, zmuszające pacjentów do powtórnej wizyty u stomatologa. Sygnałem sugerującym możliwość powikłań jest: ostry, przedłużający się ból szczęki, który promieniuje na cały policzek, obrzęk twarzy, stan podgorączkowy, rzadziej – wysoka gorączka, nadmierne lub zbyt długo trwające krwawienie z rany, szczękościsk, ropiejąca ziarnina, suchy zębodół.

 • W jaki sposób dochodzi do powstania suchego zębodołu?

  Charakterystycznym objawem suchego zębodołu jest silny, pulsujący ból, którego przyczyną jest zapalenie zakończeń nerwowych znajdujących się w odsłoniętej kości zębodołu. Najczęstszym powodem tego powikłania jest nieprzestrzeganie przez pacjenta zaleceń pozabiegowych (np. zbyt wczesne spożycie posiłku, palenie tuż po zabiegu, energiczne płukanie ust itp.). Dochodzi wówczas do rozpadu lub wypłukania skrzepu powstałego po ekstrakcji zęba, a w efekcie pozbawiona osłony kość zębodołu zostaje zainfekowana bakteriami znajdującymi się w jamie ustnej.

 • Czy można samodzielnie wyleczyć suchy zębodół?

  Absolutnie nie! Nie należy samowolnie stosować leków przeciwzapalnych ani tym bardziej wkładać do rany pokruszonych leków przeciwbólowych. W przypadku suchego zębodołu konieczna jest jak najszybsza pomoc profesjonalisty. Leczenie polega na wyłyżeczkowaniu rozpadłego skrzepu z zębodołu i zastosowaniu preparatów przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Zainfekowany zębodół płukany jest przez kilka dni różnymi środkami antyseptycznymi i zobojętniającymi środowisko zapalne. Czasami konieczne jest włączenie osłony antybiotykowej, jednak zawsze decyzję o takiej terapii podejmuje lekarz prowadzący.

Copyright © 2015 - All Rights Reserved